Dergide Bu AyBir Tosunun Günlüğünden

Ben böyle değildim; sonradan oldum. Patates sevgisi, beni bu hâle getirdi. Bebekken çok zayıfmışım. O kadar zayıfmışım ki teyzem bana kürdan bacaklı, dermiş. Büyüyünce göbek bağlamışım. Elbiselerim, benden köşe bucak kaçmaya başladı. “Ne olur beni giymeee!” diye bağıran hırkadan tut, “Patates çuvalı mıyım ben!” diyen pantolona kadar hepsi kaçtı benden!


Devamı GONCA OCAK 2015'te.
Sırlarla Dolu Ülke Bulutsular

İnsanların büyük hayallerinden biri de, geceleri Dünya’ya göz kırpan yıldızlara seyahat edebilmektir. Kâinattaki her şey gibi, Rabbimizin emir ve kudretiyle vazifelendirilen yıldızların nasıl yaratıldığını merak ediyor musunuz? Kâğıdınızı, kaleminizi, teleskobunuzu hazırlayın. Teleskobunuz yoksa da mesele değil. Ellerinizi dürbün hâline getirebilirsiniz.

Devamı GONCA OCAK 2015'te.

Peygamber Yolu

Peygamber Efendimiz [sallallahu aleyhi ve sellem] bütün hayatı boyunca çok halim, yani yumuşak huyluydu. Bunu O’nun hayatının pek çok bölümünde görebiliriz. Bunlardan birini küçük yaşlardan itibaren O’nun [s. a. s.] yanında bulunan Hazreti Enes [radıyallahu anh] şöyle anlatır:
Allah Resûlü [s. a. s.] ahlakî özellikleri bakımından insanların en güzeliydi. Çocukluğumda, kendisinin yanında bulunmuştum...

Devamı GONCA OCAK 2015'te.

Zeynep'in Günlüğü

8 Ocak, Perşembe
Dayımın ve teyzemin kızları telefonda bir grup kurmuşlar. Benim telefonum yok ama annemin telefonu üzerinden ben de gruba katıldım. Grubumuzun adı defalarca değişti. En sonunda “Ninenin Torunları” adında karar kıldılar. Kim ne yapıyorsa anlatıyor, bazen de bir konuyu tartışıyoruz.

Devamı GONCA OCAK 2015'te.

Muhabir

Bu yeni köşemizle sizlerin yaptığı projeleri duyurmaya çalışacağız. Gerek okulunuzda gerek evinizde yaptığınız projelerinizi bizimle paylaşın, bizler de okurlarımıza duyuralım.
Duyuracağımız ilk projeyi Özel Ümraniye Anafen İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri yapmışlar. Gelin detayı beraber öğrenelim.

Devamı GONCA OCAK 2015'te.

Gezgin Abi / Konya

Şehrin Sesi
Bana göre her şehrin bir sesi vardır. Aynı zamanda bir ağacı, bir rengi, bir kuşu… Nice birlerle doludur bu yerler. Mesela Konya. Rengi her zaman buğday sarısıdır zihnimde. Kuş olarak üveyik, ağaç olarak köklü çınar ağacı... Ses olarak da en çok çocuk sesini yakıştırırım Konya'ya.

Devamı GONCA OCAK 2015'te.

Gizli El [Bilgisayardaki Kedi]

Okula yeni bir bilgisayar öğretmeni gelmiş. Pek neşeli biri… Bize daha ilk derste bir sürü ödev verdi. Galiba bizi biraz zorlayacak. Ödevimiz ilk bilgisayarın nasıl icat edildiğini araştırmak… Çok ilginç bilgilerle karşılaşacağımızı söyledi. İlk bilgisayar bir oda büyüklüğündeymiş ve sadece dört işlem yapabiliyormuş. Aslında meraklandım. Artık, ben yatayım. Bu gece annemle teheccüt namazı kılacağız.

Devamı GONCA OCAK 2015'te.