Dergide Bu AyKümesteki Kumru

Üç kardeşin en küçüğüydü Cikcik. Bütün kumrular gibi kül rengi parlak tüyleri, kara gözleri vardı. Anne kumru üç yavrusunu da "güzelim" diye sevdi. Cikcik sadece kendine söylendiğini sandı. "Ben güzelim, ben ciciyim." dedi durdu.


Devamı GONCA TEMMUZ 2014'te.
Peygamber Yolu

Peygamber Efendimizin [sallahu aleyhi ve sellem], insanları İslâmiyet’e çağırma arzusu anlatılamayacak kadardı. Bunu, O’nun [s.a.s.] hayatının pek çok yerinde görmek mümkündür.

Devamı GONCA TEMMUZ 2014'te.

Vücudumuzdaki Harika Menteşeler: Eklemler

Harika Buluş
Günlük hayatımızda çokça kullandığımız, ama pek de farkında olmadığımız araçlardır menteşeler. Kapılarda, pencerelerde; buzdolabı, mutfak dolabı, sandık, çanta ve bavul gibi açılabilen eşyalarda bulunurlar.

Devamı GONCA TEMMUZ 2014'te.

Zeynep'in Günlüğü

6 Temmuz, Pazar
Bugün 9 Ramazan 1435, takvimden baktım. Orucun ilk günleri geçti. Başta epey zorlandığımı itiraf etmeliyim. Son dakikalar geçmek bilmiyordu. Ben de Fatih abimden öğrendiğim gibi geri sayım yaptım. Son üç dakikayı, yüzden bire kadar sayarak geçirdim.

Devamı GONCA TEMMUZ 2014'te.

Dikkat! İcat Çıkar

Kâinatta canlı-cansız hiçbir varlık rastgele yaratılmamıştır. Her şeyin bir ölçüsü, sebebi ve hikmeti vardır. Çevremizde gördüğümüz çiçeklerin, ağaçların, hayvanların şekil ve büyüklükleri hiç gözümüzü rahatsız etmez. Çünkü bütün varlıkların parçaları arasında bir uyum ve oran vardır.

Devamı GONCA TEMMUZ 2014'te.

Sor ki Bilesin ?

Soru: Melike Coşkun, “Kendi etrafımızda döndüğümüzde neden başımız döner?” diye soruyor.
Cevap : Cevap: İç kulakta bulunan yarım daire kanalları bizi dengede tutmakla vazifelidir. Zardan oluşan bu tünellerin içinde bir sıvı vardır. Hareket ettiğimizde yer değiştiren sıvıdan beyne iletilen uyarılar dengemizi kurmamızı sağlar. Kendi etrafımızda döndükten sonra dursak bile bu sıvı bir müddet daha hareket ettiği için dengemizi yitirmemize sebep olur.

Devamı GONCA TEMMUZ 2014'te.

Gezgin Abi / Beypazarı

Kimi vakitler yola çıkmak zordur. Açılan bavullar, kapanan fermuarlar, katlanan eşyalar... Daha nicesi. Yolculuk saatini beklemekse ayrı bir zorluk… Akrep gitmez, yelkovan bana mısın demez. “Nasıl ya, Gezgin Abi hiç böyle şeyler der mi?” diye düşünme arkadaşım. İnsan, hasta olduğunda böylesi bir hâl çöküyor üstüne. Fakat, binler şükür ki, yanımda sohbeti gönle şifa Turgut kardeşim vardı. Bir de arkamdan gelen Sekine duası. Haydi, bismillah. Bekle bizi Beypazarı.

Devamı GONCA TEMMUZ 2014'te.

Gizli El [Ayaklı Tahlil Merkezi]

Hastaneden az önce geldik. Zeynep’in ateşi bir türlü düşmedi, akşam daha da kötüleşince kendimizi acil serviste bulduk. Bu arada ben de hastayım. Ateşim var ve midem bulanıyor ama Zeynep kadar kötü değilim. Laboratuvarda kanımızı aldılar, sonra da bir sürü tahlil… Sonuçların çıkması neredeyse bir saat kadar sürdü.

Devamı GONCA TEMMUZ 2014'te.