Dergide Bu AyPijamalı Uğur Böceğinin Kaşındıran Hikâyesi

Güneşin ilk ışıkları, çiğ tanelerinde parlıyordu. Bahçenin mini mini sakinleri, yiyecek bulmak için o dal senin bu dal benim uçuşuyordu. Kanat çırpanlardan biri de Zatvatori’ydi. O, akşam oldu kon sabah oldu göç diyerek yaşayan bir kelebekti. Mis kokulu bir sümbülü gözüne kestirmişti. İki kanat çırptı, üzerine kondu.


Devamı GONCA EYLÜL 2014'te.
Bugün Günlerden Anneanne!

Annem her zamanki gibi bağırıyor: “Her bulduğunu çantana doldurma yine! Sadece bir gün kalacağız anneannende.” Tamam, diyorum yarım ağızla. Yine de bu lazım olur, şununla oynarım derken ağzına kadar doluyor çantam. Neyse, bari pijamalarımı çıkarayım. Anneanneminkilerden giyerim orada. Öyle daha çok hoşuma gidiyor.

Devamı GONCA EYLÜL 2014'te.

Peygamber Yolu

Davet Mektupları
Sevgili Peygamberimiz[sallallahu aleyhi ve sellem] o dönemde yaşayan devlet liderlerine de çağrıda bulunmuştu. Kendilerini bir mektupla, İslam’a davet etmişti. Bu mektuplardan biri de dönemin Roma imparatoru Hirakl’e yazılmıştı. Hirakl’e gönderilen mektup şöyle başlıyordu:

Devamı GONCA EYLÜL 2014'te.

Rahul

Yalnız başına bahçede oturuyordu. İşaret parmağını kalem yapmış, toprağa bir şeyler çiziyordu. Bisiklet mi? Hayır. Hipopotam? Belki, kim bilir. Ayak sesimi duyup başını kaldırdığında dudakları gerildi, yüzüne bir gülümseme yayıldı. Siyah gözleri, esmer teninde parladı, söndü. Eğilip “Hoş geldin!” dedim. Ellerini iki yana açıp kaşlarını kaldırdı. Doğru ya! Beni anlayamazdı ki...

Devamı GONCA EYLÜL 2014'te.

Zeynep'in Günlüğü

10 Eylül, Çarşamba
Mini mini birler, okula bizden bir hafta önce başladı. Öğretmenlerini, sınıflarını, kantini, kütüphaneyi tanıyacaklar. Onlardan biri de bizim Vehbi. İlk iki gün, babamla birlikte götürdük okula. Manzarayı görmeliydiniz. Hop oraya hop buraya zıplayan cimcimeler, top peşinde koşturan yaramazlar, koridorlarda kaybolanlar, dondurmasını düşürüp ağlayanlar, tostunu ısırıp gülenler…

Devamı GONCA EYLÜL 2014'te.

Dikkat! İcat Çıkar

Deniz araçları genellikle suyu geriye doğru iterek hareket eder. Bunların bazısı insan, bazısı rüzgâr, çoğu da motor gücüyle hareket eder. Su üstünde giden en hızlı deniz araçları, yarışlar için özel hazırlanmış sürat tekneleridir. Bu araçların saatte 99,4 mil [160 km] hızla gidenleri vardır. Denizaltılar ise saatte en fazla 31 mil [50 km] mesafe kat edebilir.

Devamı GONCA EYLÜL 2014'te.

Gezgin Abi / Konya

Haydi, Bismillah!
Koskoca iki ay oldu Gezgin Abilik yapmayalı. Nasıl da özledim bir bilsen; birlikte şişirdiğimiz balonları, durmadan hopladığımız salonları. Hani, 10’dan gerisin geri say desen, onu dahi unuttum mu acep diye, korkarım.
Yeni bir dönem, yeni arkadaşlıklar ve uzayıp giden yolculuklar. Tez vakitte, gücümüzün yettiği herkesle buluşalım, olur mu?  

Devamı GONCA EYLÜL 2014'te.

Gizli El [Sprsnk Svrşlr]

Buralar acayip sıcak! Hamam gibi. İnsanın beyni kaynıyor. Dışarı çıksan eriyeceksin sanki. Gece uyumak, hayal. Sade sıcaktan da değil. Bir de sivrişler var. Sivri sinekler yani. Hiç affetmiyor yaramazlar. Ne fısfıslar işe yarıyor, ne sinek kovucu tabletler. Bir de makinenin üzerine konup kedinin ciğere baktığı gibi bakmıyorlar mı! Hepten çıldırıyor insan.

Devamı GONCA EYLÜL 2014'te.