Dergide Bu AyŞakacı Eşek

Vakti zamanında şaka yapmadan duramayan bir eşek varmış. Her türlü şakayı yaparmış. El şakası, ayak şakası, kulak şakası, kuyruk şakası… Onu tanıyanlar, şakalarına katlanırmış. Fakat tanımayanlar fena halde bozulurmuş. Bu yüzden birçok arkadaşıyla arası açıkmış.


Devamı GONCA KASIM 2014'te.
İçim Yol Oldu

Bugünlerde, neden bilmem, hep taşıtlar geçiyor içimden. Trenler, gemiler, uçaklar, otobüsler; içim yol oldu. Binip binip bir yerlere gidiyorum. Kafdağı'na, okyanuslar ötesine, kutsal topraklara, babamın köyüne; dedeme, nineme…

Devamı GONCA KASIM 2014'te.

Peygamber Yolu

Sevgili Peygamberimize [sallallahu aleyhi ve sellem] ilk vahiy, yani peygamberlik, o kırk yaşında iken gelmişti. Ama O'nun bu zamana kadar olan hayatı da berrak bir su gibi tertemiz ve pırıl pırıldı.

Devamı GONCA KASIM 2014'te.

Zeynep'in Günlüğü

2 Kasım,
Pazar Yarın 10 Muharrem 1436. Aşure günü. Annemlerle aşure yaptık. Bugün büyükler oruçluydu, yarın da tutacaklar. Ben hem küçük olduğum için hem de üzerinize afiyet biraz rahatsız olduğum için tutmadım.

Devamı GONCA KASIM 2014'te.

Gezgin Abi / Samsun

Karadeniz'in İncisi:
Samsun Karadeniz'in incisi, masal gibi bir şehir: Samsun… Neden mi inci? Bir tarafta masmavi denizinin enginliği diğer tarafta Yeşilırmak ile Kızılırmak serinliği... Ayrıca rengârenk ormanları da unutmamak lazım...

Devamı GONCA KASIM 2014'te.

Gizli El [Bakımlı Soba]

Gözüm hep havada, güneşli olursa bu hafta sonu pikniğe gidilecek, dedemler halamlar hepsi gelecekler. Dedemin öksüren minibüsüne doluşup en az bir saat yol gideceğiz.
Geçen sefer ekmek almayı unutmuşlardı bakalım bu defa ne maceralar yaşayacağız. Ama ben yağmurdan korkuyorum, meteoroloji yağış bekleyin diyor. Gerçekten yağar mı ki? Yağmasa bile bizim piknik çoktan yattı sayılır zaten.

Devamı GONCA KASIM 2014'te.

Boncuk

İşte yine geldi patron. Çantasını masaya bırakıp, iş kıyafetlerini giydi; tezgâhın başına kuruldu. Yıllardır seyrediyorum onu bu küçük atölyenin, küçük köşesinden.
Her gün aynı bu şekilde erkenden gelir, işe başlar, birbirinden güzel takılar yapıp paketler. Akşama doğru paketlerle birlikte o da gider. Beni buraya düştüğümden beri görmüyor.

Devamı GONCA KASIM 2014'te.