Dergide Bu AyPek Keyifli Bir Ödev

Öğretmen Elif’e konusu ağaçlar olan özel bir ödev verdi. Cuma günü üçüncü derste bütün sınıfa bu konuyu anlatacaktı. Fakat ödev internet yardımı olmadan hazırlanmalıydı. Başta üfledi, püfledi. Sürekli söylendi, durdu. İnternet olmadan ne bulabilirdi ki?


Devamı GONCA NİSAN 2014'te.
Peygamber Yolu

Hicret vakti geldiğinde, Peygamber Efendimiz [sallallahu aleyhi ve sellem], yolculuğu en zor şartlara göre planlıyordu. Ümmetinin en ağır yürüyenini bile düşünüyor, tedbirde kusur etmiyordu.

Devamı GONCA NİSAN 2014'te.

Enli Hayvanlar

Enli menli kırk dokuz elli; hafif yerli lakin çok da ferli bir yazı mı okumak istediniz? Hemen buyurun. Yazımızın konusu hayvanlar âleminin “en”leri. Enleri derken elimize metre alıp hayvanların ölçüsünü alacağımızı düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. En hızlı, en büyük, en ağır hayvanların izini süreceğiz. “Vira bismillah!” deyip dümeni o tarafa çevirelim ve işimize başlayalım.

Devamı GONCA NİSAN 2014'te.

Zeynep'in Günlüğü

10 Nisan, Perşembe
Sınıfımızda bir duvar takvimi var. Öğretmenimiz önünden geçerken takvime bir göz attı. Sonra bize döndü. Bugün şair Nabi vefat etmiş, dedi. Biz meraklı gözlerle bir öğretmene, bir arka sırada oturan sessiz arkadaşımız Nabi’ye baktık. Sonra öğretmenimiz Şair Nabi’den ibretlik bir rivayet anlattı.

Devamı GONCA NİSAN 2014'te.

Dikkat! İcat Çıkar

Bir cisim [dışarıdan bir etki olmadığı sürece] durgunsa hareket etmemek, hareket halindeyse de durmamak ister. Cisimlerin ağırlıkları arttıkça bu özellikleri de artar.

Devamı GONCA NİSAN 2014'te.

Sakla Beni Sinem!

İşte yine yakalandım. Âdeta ben kaçıyorum öğretmenim kovalıyor sanki. Nasıl oluyor anlamıyorum. Pınar öğretmen, sanki içimi okuyor. Sinem’in arkasına gizlenip kendimce görünmez oluyorum. Uzun boyuyla Sinem bu iş için biçilmiş kaftan zaten.

Devamı GONCA NİSAN 2014'te.

Gezgin Abi / Trabzon

“Trabzon’dan çıktım başım selamet
Alpaslan’a vardım koptu kıyamet”
“Gezgin Abi, o türkü öyle değil ki?” demeyin. Biliyorum aslını da. Ama ne yapayım. Trabzon denilince aklıma Fatih Sultan Mehmed Hazretleri, Yavuz Sultan Selim Hazretleri ve Alparslan Koleji geliyor. İster istemez söyleyeceğim türkü de kıyısından köşesinden Alparslan Koleji’ne değiyor.

Devamı GONCA NİSAN 2014'te.

Gizli El [Asıl Vatan]

Moralim öyle bozuk ki. Taşınacakmışız! Neden çocuklara hiç sormazlar ki? Ben bütün arkadaşlarımı nasıl bırakıp giderim? Hem, oradaki okulu, öğretmeni belki sevmeyeceğim? Herkes, “Üzülme alışırsın.” diyor ama bence alışamam.

Devamı GONCA NİSAN 2014'te.