Dergide Bu AyKesişen Hayatlar

Uyanmış, gülümseyerek yatağında oturuyordu. Her zaman hâline şükrederdi. Hayata karşı iyimserdi. Pencereyi açtı. Tabiatın güzelliğini seyretti. Karşıda, hışmından perdesini yırtmış komşusunu gördü. Ne olursa olsun bu adamı seviyordu. Adam komşusuna baktı ve gülümsedi.


Devamı GONCA MART 2015'te.

Peygamber Yolu

Allah Resûlü [sallallahu aleyhi ve sellem], Medine’ye geldiğinde, eşini ve çocuklarını bir süreliğine Mekke’de bırakmıştı. Mekke’den gelenlere evlerini açan Medineliler, şimdi de Peygamber Efendimizi [s. a. s.] misafir etme yarışına girmişlerdi.


Devamı GONCA MART 2015'te.

Çamur Yutar Çiçek Açar

Pıt! Az önce toprağın bağrına ufacık bir tohum düştü. Eğilip baksanız ayırt edemez, belki elinize alsanız ağırlığını hissedemezsiniz. Ama bu minik tohum, vazifesini yapacak ve yıllar sonra devasa bir ağaç olacak. Yaprakları gökyüzüne uzanacak, kırlangıçlar ona yuva yapacak, dalına salıncaklar kurulacak.


Devamı GONCA MART 2015'te.

Zeynep'in Günlüğü

3 Mart, Salı
İçim kıpır kıpır. Bugün derste öğretmenimiz Gonca Dergisinin kısa film yarışmasından bahsetti. Herkes gibi ben de çok heyecanlandım. Tek başımıza yarışmaya katılabileceğimiz gibi grup hâlinde de katılabilirmişiz.


Devamı GONCA MART 2015'te.

Gezgin Abi / Kayseri

Nedense denizlerle aram hiç iyi olmadı. “Korkuyor musun denizden Gezgin Abi?” diye sorarsanız, cevabı baştan belli; hayır. “Küstünüz mü yoksa denizlere?” derseniz, Allah’ın yarattığı uçsuz bucaksız nimetlere küsülür mü hiç! Ama yüksek yerlere gelince; dağlar, tepeler, yüksek yerler gökyüzüne yakın oluşundan mıdır; nedir bilmiyorum, daima içimi açmıştır.


Devamı GONCA MART 2015'te.

On Dakika Ders Kırk Dakika Teneffüs

Sınıftaki uğultu, öğretmenin son cümlesiyle yerini sessizliğe bıraktı: “Çocuklar, sizden teneffüs konulu bir yazı yazmanızı istiyorum!” O an, sınıfta göz göze gelmediğim kimse kalmadı sanki. Hepimiz pür dikkat öğretmenimize bakıyor, sözünün devamını bekliyorduk. Can sıkıcı bu sessizliği bozan, sınıfımızın neşe kaynağı Hayri oldu.


Devamı GONCA MART 2015'te.

Gizli El [En Güzel Hediye]

Öğretmenimize hediye alacakmışız. Neden mi? Söylemem. Sürpriz olacak hem. Önce bütün sınıf, harçlıklarımızı biriktireceğiz, sonra Berkay’la gidip hediyeyi alacağız. Ama ne olacağına bir türlü karar veremedik. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor.


Devamı GONCA MART 2015'te.