Dergide Bu AyDuyduk Duymadık Demeyin

10 Liraya Bir Baraj
Kombinin, açıldıktan uzun süre sonra suyu ısıtması ve boşa akan su, Çağrı Çankaya’nın dikkatini çekmiş. Özel Özcan Koleji öğrencisi Çağrı, 90 evde yaptığı anketle de bu israfı doğrulamış. Ardından da, edindiği bilgiden yola çıkarak Türkiye genelinde olan su israfını tespit etmiş. Sonuç vahim.


Devamı GONCA EYLÜL 2015'te.

Zeynep'in Günlüğü

8 Eylül, Salı
Ağaçlar yapraklarını dökmeye başladı. Ninem, havaya “güz siması vuruldu” diyor. Sonbaharın siması, yani yüzü, biraz sarımtırak bir şey sanırım. Biraz rüzgârlı.


Devamı GONCA EYLÜL 2015'te.

Ördek mi ? Kunduz mu ?

İşte dünyanın ilginç hayvanlarından biri huzurlarınızda değerli arkadaşlar! Ördek mi desek, kunduz mu, yoksa kertenkele mi demeli acaba? Keşfedildiğinde bütün bilim dünyasını hayrete düşüren bu dostumuzu tanıtıyorum. Hazır olun!


Devamı GONCA EYLÜL 2015'te.

Duymak ya da Duymamak İşte Bütün Mesele Bu

Duymak ama öyle kulaktan duymak değil. “Kulaktan dolma” şeylerle hareket etmek hiç değil. Duymak; böyle ta derinden, kalbinden, kalbinle duymak! Biz en iyisi buna kısaca “duyarlılık” diyelim.


Devamı GONCA EYLÜL 2015'te.

Gizli El [Tanıştırma Okulu]

Bugün sınıf başkanını seçtik. Kim seçildi biliyor musunuz; tabi ki ben değil. Ne var şu Tarık’ta anlamıyorum. Benden tam yedi oy fazla aldı. Ama olsun ben de sınıf başkan yardımcısı seçildim. Konuşanları tahtaya yazma görevi bende. Tarık gevezelik yaparsa onu bile yazabiliyorum. Bu da yeter bana.


Devamı GONCA EYLÜL 2015'te.

Tiryaki Çeşmesi

Musa amcam sigaradan çok çekti. Öksürük nöbetleri, nefes problemi filan! Doktora gitti, uzmana danıştı. Sigarayı bırakmak için birçok yöntem denedi. Epey gayret gösterdi. Bir pakete kadar düşürdü. Sonra da tamamen bıraktı.


Devamı GONCA EYLÜL 2015'te.

Gezgin Abi / Gaziantep

Yol, yollar, yolluk, yolcu, yolculuk… Bir seyyah [gezgin] olduğun vakit kulağına en tatlı gelen kelimelerdir bunlar. Ve her seyahat sonunda bu kelimelere yenileri eklenir durur. Mesela bu ay iki tane eklendi. Gaziantep ve Özel Güney Mutafoğlu İlkokulu. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa ve Suriye’ye komşu şehir: Gaziantep.


Devamı GONCA EYLÜL 2015'te.