Dergide Bu AyHoş Geldin Ramazan

Aslında senin hakkında en güzel tarifi tabi ki Rabbimiz yapmış. Kitabında şöyle buyurmuş: “O Ramazan Ayı ki insanlığa rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan (doğruyu yanlıştan) ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden (içeren) Kur’ân o ayda indirildi.” (Bakara sûresi, 185. âyet) O zaman, “Ramazan eşittir Kur’ân” diyebilir miyiz? Pekâlâ deriz bence!


Devamı GONCA TEMMUZ 2015'te.

Zeynep'in Günlüğü

2 Temmuz, Perşembe
Havalar iyice ısındı. Bugün tek bir bulut bile görmedim. Güneş de pırıl pırıldı. Gökyüzünün böyle açık hâlini çok seviyorum aslında. Ama şöyle esintili, serin havaları da özlemiyor değilim. Öyle günlerde oruç tutmak daha kolay olabilirdi belki. Yaz aylarında oruç biraz zor bir şey.


Devamı GONCA TEMMUZ 2015'te.

Muhabir

Gonca’nın sesinin Türkiye’den çok uzak yerlere ulaştığını zaten biliyordunuz. İşte bir örnek daha: Bu ayki projemiz taa 9 bin kilometre öteden; Chicago’dan!
Amerika’da doğmuş ve orada büyümüş 120 arkadaşımız güzel bir program düzenlemiş. Hepsinin ortak özelliğiyse “TASC Hafta Sonu Okulu”nun öğrencileri olmaları! Bu program okulda her yıl yapılıyormuş.


Devamı GONCA TEMMUZ 2015'te.

Gezgin Abi / Amasya

Şehzadeler diyarı, krallıklar başkenti Amasya’daydık bu ay. Yedi bin yıllık bir tarihe sahip şehir, Orta Karadeniz’de, Samsun-Tokat-Çorum-Yozgat illeriyle çevrilidir. Dağların arasına kurulu Amasya’da, dikkatimi ilk Hazeranlar Konağı çekmişti. Yalı boyu evleri denilen, Yeşilırmak koyuna kurulu bu binalar oldukça sade ve nezih bir görüntü sunuyordu.


Devamı GONCA TEMMUZ 2015'te.

Kırmızı Pabuçlar

Gökyüzü ağacında asılı duran güneşi kayısıya benzetti Mehmet. Olsa da yesek, dedi Mustafa. Bulursanız beni de çağırın, dedim. Karnım zil çalıyordu. Şöyle bisikletimin tekeri kadar bir simit olsa, ne güzel olurdu. Üçümüz bir güzel doyardık. Artanını kuşlara ufalardık.


Devamı GONCA TEMMUZ 2015'te.

Gizli El [Yardım Merkezi]

Yaz kursunda İngilizce ödevi verdiler ama babam bana yardımcı olmuyor. Yarına yetiştirmesi gereken işleri varmış. Annem de ben anlamam, dedi. Ne yapayım ben şimdi? Aç kitabını çalış, diyor. Ama nasıl çalışacağımı bile bilmiyorum ki. Sakın çaktırmayın ama kitabımı da kursta unuttum zaten. Keşke bana yardım edecek birileri olsaydı. Neyse ben yatayım artık, sabah kursa biraz erken gidip arkadaşlarımla çalışırım.


Devamı GONCA TEMMUZ 2015'te.

Eğer

Bir damla düştü, iki, üç… Saymakla olmayacak galiba… Ama bu kadar yağmur nereye gidiyor? Merak etmeyin; elbette her şey gibi yeryüzüne inen su miktarında da bir denge var.
Yeryüzüne indirilen su miktarıyla yeryüzünden buharlaştırılan su miktarı sabit tutularak canlılığın devamı sağlanır. Okyanuslardan, göl ve nehirlerden buharlaşan su buharıyla Dünyamızın üzeri battaniyeyle sarılmış gibi kaplanır.


Devamı GONCA TEMMUZ 2015'te.

Sır Küpü

Geceleri yalnız kalmaktan korkuyorum. Karanlıkta hep kötü şeyler olacakmış gibi geliyor. Annem hep yanımda yatıyor. Bana yardım edebilir misin?

Eski devirlerde, şehirlerin birinde, terk edilmiş bir ev varmış. Geceleyin o eve giren biri olursa sabaha sağ çıkamaz, oracıkta ölüverirmiş. Kimileri evin esrarengiz olduğuna inanır kimileri içeride canavarların yaşadığını söylermiş. Geceyi burada geçirenlerin, korkudan öldüğü dilden dile dolaşırmış.


Devamı GONCA TEMMUZ 2015'te.