Dergide Bu AyBir Çift Çaydanlık

Mahallelerden mutlu bir mahalle olsun, ışıklarını yakmış bir cadde, onun da içinde rastgele bir sokak. Sokaktaki evlerden, bahçesinde çınar ağacı olana girelim. Büyük, heybetli olsun ki dalına salıncaklar kurulsun. Salıncaklar öyle sallansın ki uç dallara yükselsin.


Devamı GONCA MAYIS 2015'te.

Remayözcüyüm, Remayözcüsün, Remayözcü

Akraba ziyaretlerinde, komşu oturmalarında, yatıya misafir geldiğinde… Hepimizin sıkça karşılaştığı sorudur: Eh, büyüyünce ne olmak istiyorsun bakalım?


Devamı GONCA MAYIS 2015'te.

Yoldu Yürürken Alpaka Çıksa Karşına

İnce bacaklar, uzun ve ince boyun, küçük bir kafa… İşte size alpaka! Nüfus kâğıdına göre soyu Güney Amerika’daki And Dağlarına dayanıyor. Şu an daha çok Şili, Peru, Bolivya ve Arjantin’de yaşıyor.


Devamı GONCA MAYIS 2015'te.

Mavi Tavşan ile Aslan

Vadideki hayvanlar, aslanın korkusundan ızdırap içindeydi. Bu durum öyle bir hâl aldı ki hayvanlar, vadiyi terk etme kararıyla başbaşa kaldı. Ama Mavi Tavşan’ın bir çaresi vardı. Ne mi?


Devamı GONCA MAYIS 2015'te.

Keşfe Çıkıyoruz

Uçağım kuş olmuş uçuyor. Betül, Avusturalya’ya kanguruları görmeye gitti. Salih, uçakla uzak şehirlere kavun, karpuz taşıdı. Ben doğru köye, dedemlere ziyarete gittim. Filleri, zürafaları yakından görmek isteyenler soluğu Afrika’da aldı. Umre için yola çıkanlar da hiç az değildi.


Devamı GONCA MAYIS 2015'te.

Hayret Et

Çiftlik çiftlik olalı böyle birini görmemişti. O zamana kadar kendi hâlinde otlamış; serpilmiş, kocaman olmuştu. Bu, Uzun Kulak’tı. Büyüdükçe kulaklarıyla vücudu arasındaki fark kapanmıştı. Anlayacağınız dostlar, çiftlikle işler epey karıştı.


Devamı GONCA MAYIS 2015'te.

Gizli El

Ah başıma gelenler… Bugün ne oldu biliyor musunuz? Aslında bilmeseniz daha iyi ama ben yine de anlatacağım. Her şey ama her şey Harun’un topu yüzünden oldu. Ona biraz hava basalım diye düşündük ama düşünmez olaydık. Âdeta topa tutulduk.


Devamı GONCA MAYIS 2015'te.

Eğer

Hüüüüp! Hüüüp! Hüüüp! Aman, ben yazarken yoruldum. Oysa boşaltım organlarımızdan olan böbreklerimiz öyle mi? Hiç durmadan her gün 180 litre sıvıyı hüp hüp hüplüyor. Eğer hüp hüpleri hüplemek istersen Eğer’i hüpleyiver.


Devamı GONCA MAYIS 2015'te.