Dergide Bu AyKoskoca Yazar Çantaya Sığar mı?

İlk dersteyiz. Kapı çalındı. Tık tık! Gelen bizim şakacı memur. Şaka yapmaya geldiyse yandı. Öğretmenimiz ders sırasında böyle şeyleri pek hoş karşılamaz. Ders zamanı ders, oyun zamanı oyun.


Devamı GONCA EKİM 2014'te.
Otuz Beşinci Bayram

Ben Türkiye'den çok uzaklarda, bir kış sabahı, Atayurt'ta dünyaya geldim. Uluslararası bir okulda Kazak, Rus, İngiliz, Kırgız ve Türk arkadaşlarımla birlikte okuyorum. Hindistanlı, Filipinli, Kırgız öğretmenlerim var.

Devamı GONCA EKİM 2014'te.

Peygamber Yolu

Bir gün bir melek gelip Allah'tan (celle celâluhu) selâm getirmiş ve sonra da sormuştu:
"Yâ Resûlallah, Cenâb-ı Hakk'ın selâmı var, soruyor: Bir melik (kral) peygamber mi olmak istersin, yoksa bir kul peygamber mi?"

Devamı GONCA EKİM 2014'te.

Gonca 150. Sayı

Biir… İkiii… Yüz Kırk Dokuuuuzzz… Yüz Elliiiiiiiiii!..
Yaklaş yaklaş... Öyle uzaktan tam anlaşılmaz. Heh şöyle… Senin de içinde olduğun bu yazı, Gonca dergisinin 150. sayısı için özel hazırlandı.

Devamı GONCA EKİM 2014'te.

Ağaç Dostlarım

Bir portakal ağacı gördüm. Akdeniz'e yakın bir yerde yemyeşil bir bahçedeydi. Dilim dilim, tane tane konuştu benimle. Güzel kokular sürülmüştü tenine. "Bu kış da hiç kar yağmadı üstüme." dedi. "Ağustosta göçüp gelen leylekleri hiç gösteremedim portakallarıma. Bugüne kadar hiçbir kuş yuva yapmadı dallarıma." Güzel bir ağaçtı. Portakalları kadar hüzünleri vardı.

Devamı GONCA EKİM 2014'te.

Zeynep'in Günlüğü

3 Ekim, Cumaz
Yarın Kurban Bayramı, bugün arife. Bayram tatilinde anneannemlere geldik. Anneannemler, dayımlar birleşip bir tosun almışlar. Yarın onu kurban edecekler. Babama da sormuşlardı, sen de katılmak istiyor musun, diye. Babam, bu sene de Afrika'ya göndereceğim, dedi. Bizim için köyde kesmemek problem değil. Ama Afrika'daki yetimhane için bizim göndereceğimiz kurban çok önemli.

Devamı GONCA EKİM 2014'te.

Gezgin Abi / Afrika

Hayra Bismillah!
Sevgili arkadaşlar katarakt hastalığını belki duymuşsunuzdur. Duymayanlarınız için anlatayım. Katarakt, gözdeki lensin saydamlığını kaybetmesi ve görüntünün bulanıklaşmasıdır. Bu rahatsızlık tedavi edilmezse, sonu körlüğe varan ciddi görme kayıplarına yol açar. 

Devamı GONCA EKİM 2014'te.

Gizli El [Düdüklü Tencereden Lokum Fabrikası]

Annem, tam bir saklama ustası. Marketten aldığımız çikolatalar, bisküviler eve gelince püf! Yer yarılıyor, içine giriyor sanki. Bulana aşk olsun. Sonra, hiç ummadığınız bir anda bakıyorsunuz, çayın yanına kuruluvermiş sizin kurabiyeler. Nereye sakladığını bir türlü keşfedemedik. Ama yaklaştık, hissediyorum. Neyse elbet buluruz biz onları. Yatsıyı kıldım, surelerimi okudum. Yatayım artık.

Devamı GONCA EKİM 2014'te.