Dergide Bu AyDuyduk Duymadık Demeyin

Dünyanın Renkleri
Yedi renk yedi kıta dünyamızda Honduraslı bir bebek gülümsedi mi aynı. İzlandalı bir çocuk düştü mü aynı. Kamerunlu bir çocuk zıpladı mı aynı. Libyalı bir kız hıçkırdı mı aynı. İtalyalı çizmesinin bir tekini yanlış giydi mi aynı. Yani, her şeyimiz aynı, renklerimizden başka.


Devamı GONCA NİSAN 2016'da.

Nasreddin Hoca

Aman Efendi Yetiş!.. Buzağı Bahçeyi Mahvetti!. - Ben şimdi ona gösteririm...


Devamı GONCA NİSAN 2016'da.

Zeynep'in Günlüğü

7 Nisan, Perşembe
Dün birkaç kişi ders çalışırken duydum, ilgimi çekti. Eskiden edebiyatımızda çok kullanılırmış. Efsaneye göre inciler, nisan yağmurundan yaratılırmış. Nisan yağmuru yağarken sedef yani istiridye sahile yaklaşır ağzını açarmış. Aldığı yağmur damlasını inciye dönüştürürmüş. Aynı yağmuru yılanlar da zehir yapmak için kullanırmış.


Devamı GONCA NİSAN 2016'da.

Kuşbaz Nuri

Nuri’yi herkes tanır. Küçük büyük, tüm köylü. Kuşlar; tellerdeki kırlangıçlar, çatı saçaklarındaki serçeler, ilkbaharla misafirliğe gelen leylekler… Sizin de anladığınız gibi bayağı ünlü biriyle karşı karşıyayız. Peki, bu adam, daha doğrusu çocuk, bu üne kavuşmak için ne yaptı acaba? Ağzıyla kuş mu tutmuştu?

Devamı GONCA NİSAN 2016'da.

Dünyanın Renkleri

Gabonlu bir arkadaşımız güldü mü aynı. Honduraslı bir bebek gülümsedi mi aynı. İzlandalı bir çocuk düştü mü aynı. Kamerunlu bir çocuk zıpladı mı aynı. Libyalı bir kız hıçkırdı mı aynı. Mikronezyalı bir dostumuz ağaca tırmandı mı aynı. İtalyalı ağladı mı aynı. [Hayır ağlamasın, çünkü o ağlarsa bir insan ağlar. Cümleyi değiştirip “İtalyalı çizmesiyle zıpladı mı aynı.”] Evet evet güzel oldu. Zıplayalım, oynayalım, birbirimize gülümseyelim, birbirimizin yardımına koşalım.


Devamı GONCA NİSAN 2016'da.

Gizli El [Binbir Türlü Kazanı]

Bugün, teyzemle çok güzel zaman geçirdik. Beraber türlü yaptık. Zeynep de güya bize yardım etti ama etmese daha iyi olacaktı sanki. Türlü yapacağız dedik ya “Kaç türlü, ne türlü, neden türlü, tür ne demek?” Sordu durdu dakikalarca. Sonra teyzem karşısına alıp “İçine birden fazla sebze konularak yapılan yemeğe türlü denir.” diye anlattı.


Devamı GONCA NİSAN 2016'da.

Kolibri

Dünyanın en küçük ve en sevimli kuşlarından biridir kolibri. Sinek ve böcekleri yediği için mi yoksa arılar gibi hızlı kanat çırptığı için mi bilmem, ona sinek kuşu veya arı kuşu denmektedir. Şu an bilinen 300’den fazla kolibri türü vardır. Vücutları rengârenktir. Bazı yörelerde ona gökkuşağı kuşu da denir. En küçükleri yaklaşık 2 gram, en büyükleri de 9–10 gram gelir.

Devamı GONCA NİSAN 2016'da.