Gonca Arşiv

İyilik Sandığı
Deniz Can

Mayıs 2004
Hayâl
Sevgili Gonca dergisi,
Duydum ki artık hayâllerimizi sizinle paylaşabileceğiz. Bu çok güzel. Ben ilk hayâlimi gönderiyorum. Arkadaşlarıma da hayâllerini göndermelerini tavsiye ediyorum. Benim hayâlim ileride bu dergiyi hazırlayanlar gibi Gonca dergisinde çalışmak. Bunu çok istiyorum. Çünkü bu dergiyi çok seviyorum. Ben de Gonca\'da hikâyeler, şiirler yazmak istiyorum. Bu hayâlimin gerçekleşmesi için bana yardımcı olacağınızı umuyorum. Hepinize sevgiler…

Murat SEZGİN


Sevgili Gonca merhaba,
Ben, ilk sayıdan itibaren aboneyim. Seni çok beğeniyorum. İçindeki yazıları, cıvıl cıvıl resimleri, komik bölümleri ve fıkraları çok seviyorum. Biliyor musun? Bizim okulda Gonca yarışması oluyor. Herkes yarışmaya girmek için can atıyor. Goncanın içindeki her şey çok hoşuma gidiyor. Komedi, heyecan, coşku ve daha birçok şey Gonca\'da var. Öğretmenlerimiz Gonca dergisini tavsiye ediyor. Dergide en çok Zeynep\'in Günlüğü\'nü beğeniyorum. Gonca\'yı açınca ilk onu okuyorum. Seni seviyorum Gonca. Başarılarının devamını dilerim.

Reyhan Yağmur DÜZGÜNER / Akşehir


Okumanın kapısını ardına kadar açan Gonca dergisine,
Ben okumayı sevmeyen biriyim demeyeceğim; çünkü artık okumayı seviyorum. Bu durum sadece benim için değil, tüm arkadaşlarım için de geçerli. Sağ olsun öğretmenimiz ve diğer öğretmenlerin önderliğinde bir okuma yarışı düzenlendi. Şimdi bu yazımı okuyorsanız, buraya gönderilen yazılarla Gonca\'nın ne alakası var, diyeceksiniz. Şöyle bir alakası var. Yarışmada ilk beşe girip hediye almayı düşünüyorsak şu iki şartı kabul edecektik: Karnende zayıfın olmayacak ve yarışmanın başından sonuna kadar Gonca dergisi okunacak. Ben bu şartların ikisini de yerine getirdim. Gonca dergisini okudum, çok beğendim. Hatta yazılar bile gönderdim. Saygılarımla!

Yasin ÖZMEN


İyilik
Bizim sitemizde yağmur suyunu toplamak için bir yer var. Orada iribaşlar (kurbağa yavruları) var. Yağmur suyunu toplamak için yapılan yerin diğer yarısında su kurumuştu. İribaşlar çırpınıyorlardı. Biz diğer taraftan su getirip döktük. Sonra yollar açtık. Artık iribaşlar suya kavuştu. Ama su hâlâ azdı. Her an kuruyabilirdi. Biz de yağmur yağması için Allah\'a dua ettik. Akşamleyin bir de baktık ki yağmur yağmış. Ve böylece iribaşlar suya kavuştu.

Muhammed Emin KARAKUŞ


İyilik
Sevgili Gonca dergisi. Bu mektubu Nevada\'dan yazıyorum. Yaptığım bir iyiliği sizin için anlatacağım: Bir gün okuldan çıktığımda yerde bir taş gördüm. Yolun tam ortasındaydı. Kendi kendime düşündüm ki bu taş birisine zarar verebilir. Sonra onu alıp kenara koydum. Böylece bir iyilik yapmış oldum. Sevgilerimle...

K. Şefik TABAN Nevada / Amerika


İyilik
Bir gün okuldan eve geldim ve yemek yiyordum. Yemek yerken arkadaşım Elif telefon etti. Site içinde bulunan bakkalın açık olup olmadığını sordu. Evde ekmekleri yokmuş. Bakkaldan ekmek alacakmış. Ama bakkalın açılmasına daha çok vardı. Bense arkadaşımın benim gibi okuldan gelip de aç kalmasına dayanamadım. Annemin yeni yapmış olduğu ekmeğin yarısını verdim. Elif çok sevindi ve teşekkür etti. Ben de \"Afiyet olsun.\" dedim.

Hatice Betül AYDIN